Kevesebb migráns érkezik Európába, mint egy éve, de a szárazföldi migránsútvonalak megszűnésével sokkal többen vesztették életüket a Földközi-tengeren hánykolódva.
2016. szeptember 2. 21:40
Alan Kurdi, a hároméves kurd kisfiú partra vetődött testéről készült kép épp egy éve járta be a világsajtót. Sokan a menekültválság fordulópontjának gondolták a kitüntetett sajtófigyelmet, ám a legújabb statisztikákat nézve senki sem ünnepelhet.
Az olasz vöröskereszt által 2016. augusztus 19-én közreadott képen Olaszországba igyekvő illegális bevándorlók süllyedő gumicsónakban, mielőtt kimentik őket a Földközi-tengeren 2016. augusztus 18-án (MTI/AP/Olasz vöröskereszt/Yara Nardi)
Nem sikerült a Mediterrán-akció
Az uniós erőfeszítések ellenére sokkal több migráns halt meg az elmúlt évben, mint Alan halála előtt – derült ki a Nemzetközi Migrációs szervezet adataiból.
Az Európai Unió országai közös erővel próbálták lezárni az embercsempészek útvonalait és biztonságosabb alternatívákat ajánlottak fel a Közel-Keletről és Afrikából érkező bevándorlóknak, de mindhiába. Az Európába induló migránsok áldozatainak kétharmada a Földközi-tengerbe veszett a “szabálytalan migráció” miatt, ami leegyszerűsítve az embercsempészek számlájára írható.
A Földközi-tenger toronymagasan vezeti a halálos útvonalak listáját, mögötte Észak-Afrika és Mexikó áll
Nem tartható a migrációs áradat
Aggályok merültek fel amiatt is, hogy ha 2016-ban 284.572 bevándorló érkezett a Mediterránon keresztül kontinensünkre, akkor hasonló áramlás esetén az EU-nak 11 naponta majdnem 13 ezer helyet kellene biztosítania az érkezők számára.
Az érkezők száma viszont csökkenésnek indult, idén meg sem fogja közelíteni a tavalyi 1 milliót. Törökországból nem indíthatnak hajót Görögországba, a Líbiából Olaszországba tartó csónakok útvonalát pedig szigorúan ellenőrzik. De a tengeri útvonalak ellenőrzésével nem megoldották, hanem megnehezítették az átjutást. Az embercsempészeket nem érdeklik a kockázat, ők sokszor csak elindítják a bevándorlókat és zsebre teszik a pénzt. Aki pedig mindenáron Európába akar jutni, nem a kockázatokra gondol, hanem életének egyetlen konstansára, a végállomásra.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet adatai alapján az Independent több grafikonnal próbálta ábrázolni a menekültválság egy év alatti változásait:
4,185 ember fulladt a tengerbe az elmúlt egy év alatt
A Földközi-tengerbe fulladt migránsok száma 2015 szeptembere és 2016 augusztusa között
3,713 ember fulladt a tengerbe az előző évben
A Földközi-tengerbe fulladt migránsok száma 2014 szeptembere és 2015 augusztusa között
2015-ben az elhunyt migránsok 65 százaléka a Földközi-tengerbe fulladt bele. Ez a szám 2014-ben csak 62 százalék volt.
Az IOM szerint az elhunyt menekültek száma globális szinten is megugrott, 4664-ről az elmúlt egy évben számolt 5700-ra.
A menekültek globális halálozási adatai
A szíriai polgárháború fenyegetése miatti migránsáradat elvileg a Földközi-tengeren átkelőkre irányította volna a reflektorfényt, de az ENSZ szerint ez már globális katasztrófa.
Az ENSZ Menekültügyi Főbizottsága (UHCR) adatai szerint jelenleg több migráns, menedékkérő és ideiglenesen áttelepített ember él, mint a második világháború óta bármilyen időszakban.
A 65,3 milliós szám megközelíti a Föld népességének 1 százalékát. Ha az összes migránst egy új országba telepítenék le, a Föld 21. legnépesebb országává válna.
Migránsok és kitelepítettek száma 1996 és 2015 között. A zöld a migráns, a kék jelzés az országon belül áttelepített embereket jelenti. Minden számot milliós értékben kell olvasni.
A válság megoldása érdekében az EU 160 ezer migránst akart befogadni.
Ebből összesen 12.900 bevándorlóért “jelentkeztek”az országok, a listát Franciaország vezeti.
2016 augusztus 30-ai Eurostat adatok a befogadó országokról
Milyen hatást vált ki a közösségi médián?
Kutatók azt is vizsgálták, hogy a kurd kisfiú halálához hasonló hírek mennyire befolyásolják a közösségi médiát. Alan Kurdi képének megosztása után nemzetközi szinten megemelkedett a menekültpárti tweetek száma. Az aleppói romok közül kihúzott kisfiú poros képe hasonló hatást váltott ki.
A grafikonon az látható, hogy az elmúlt évben milyen gyakran használták a menekült ( narancs) és a migráns (kék) szavakat a közösségi médián.
Azok a védőoltások, amelyeket a hatóságok engedélyeznek - legyenek akár hagyományosan vagy korszerű, új technológiával előállítva - egyaránt hatékonyak és biztonságosak - mondta a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa szombaton a közmédiának.
Nem mindenképp több Európa kell, hanem okosabb Európa – ott legyen mélyebb integráció, ahol a közös uniós fellépés hatékonyabb, mint a nemzeti – mondta a Magyar Hírlapnak Varga Judit.